Extra ruimte moet Haven Oostende verder zuurstof geven
“Onze voorsprong willen en mogen we niet uit handen geven”
In Haven Oostende waait er al een tijdje een nieuwe wind. De haven profileert zich steeds nadrukkelijker als een innovatieve en duurzame speler, met offshore wind als een van haar belangrijkste pijlers. Die keuze zorgt dat steeds meer offshore bedrijven, toeleveranciers en technologiespelers zich in Oostende vestigen. Maar om die positie te behouden, zijn extra investeringen nodig. “Zonder bijkomende terminal dreigen projecten en bedrijven naar buitenlandse havens te verhuizen. Dat zou niet alleen Oostende, maar de volledige Belgische offshoreketen verzwakken”, zegt commercieel directeur Jan Allaert.
Haven Oostende heeft zich doorheen haar geschiedenis al meermaals heruitgevonden: van traditionele visserij en havenactiviteiten naar gespecialiseerde maritieme niches vandaag. Rond die laatste activiteiten is intussen een breed ecosysteem gegroeid: de blauwe economie. “Door bewust voor een aantal niches te kiezen, hebben we hier kennis opgebouwd die vandaag wereldwijd wordt ingezet”, zegt Jan Allaert. “Daarbij is onze schaal onze belangrijkste troef. Want doordat we kleiner zijn dan andere havens, kunnen we sneller schakelen en makkelijker inspelen op de noden van nieuwe spelers, zoals bijvoorbeeld bedrijven gespecialiseerd in dronetechnologie.”
Al meer dan dertig dronebedrijven hebben zich intussen in Oostende gevestigd. En dat is ook een aantal kennisinstellingen niet ontgaan. Zo lanceerde hogeschool VIVES twee jaar geleden een opleiding, waarin studenten opgeleid worden tot dronepiloot. “Niet toevallig kozen ze voor Oostende als uitvalsbasis. Het is hier dat bedrijven en kennisinstellingen de ruimte krijgen om technologie te testen en verder naar elkaar toe te groeien.”
Uitbreiding dringt zich op
Het ecosysteem rond blauwe economie en offshore blijft in Oostende dus verder groeien en in de oostelijke havendam wil de haven een nieuwe terminal bouwen, voor de assemblage en het onderhoud van windturbines. “Die uitbreiding is echt noodzakelijk, want zonder die extra ruimte dreigen onze offshore activiteiten naar Duinkerke of Vlissingen te verhuizen. En wanneer die activiteiten daar plaatsvinden, bestaat het risico dat ook onze bedrijven zullen wegtrekken.”
De terminal moet de haven niet alleen klaarstomen voor nieuwe windparken, maar ook voor de eerstvolgende fase, namelijk de ontmanteling van de eerste generatie windparken. “De kennis hiervoor is in ieder geval aanwezig en positief is ook dat de neuzen voor het eerst in jaren in dezelfde richting staan. Zowel bedrijven, de haven als de stad beseffen wat er op het spel staat”, zegt Allaert. De Belgian Offshore Cluster is voor de haven op dat vlak een belangrijke partner. “De cluster brengt niet alleen grote en kleine spelers samen, maar behartigt ook hun belangen en zorgt dat er met één stem gesproken wordt. Precies daarin ligt hun kracht.”
